Pro média

20. 8. 2024

Půl milionu na renovaci hospody. Iniciativa krušovického Bohéma na pomoc českým hospodám se blíží do finále

Tradiční hospody jsou nedílnou součástí české kultury už od nepaměti, z měst i vesnic ale začínají pomalu mizet. Pivovar Krušovice se svým Bohémem proto spustil celorepublikovou iniciativu, v jejímž rámci se zavazuje některým z nich pomoci. Projekt Ať tu po nás něco zůstane se právě blíží do finále a čtenáři mohou již nyní na speciální webové stránce rozhodnout o vítězi. Hospoda, která nasbírá nejvíce hlasů, získá od krušovického pivovaru půl milionu korun.

V první fázi iniciativy byly shromážděny tipy z řad veřejnosti – celkem bylo nominováno bezmála 1 072 hospod z celé České republiky. Cílem iniciativy je pomoci zachovat hospody, které mají speciální význam pro komunitu a českou kulturu a podpořit je v nelehké době poznamenané energetickou krizí, nedostatkem personálu nebo vysokou inflací v minulých letech.

Odborná porota ze všech nominovaných míst vybrala celkem 6 finalistů. Hlasovat pro svého favorita můžete zde. Vítěznou hospodu podpoří krušovický pivovar částkou v hodnotě půl milionu korun na potřebné opravy, zásobou piva a poskytne také odborné poradenství. Po schůzce s odborníkem z pivovaru Krušovice bude upřesněn konkrétní způsob využití výhry tak, aby vítězi co nejvíce pomohl v dlouhodobém horizontu.

Zajímá vás příběh finalistů? Přečtěte si, co je nejvíce trápí, a na co by výhru rádi využili

Restaurace U Šmídů se nachází v Bílé Třemešné. Jiří Rosík ji vlastní spolu s manželkou již třetím rokem. Příští rok by Rosíkovi rádi rozšířili venkovní zahrádku a pořídili nová, energeticky úspornější kamna. Po letní sezoně ale často musí upřednostnit drobné opravy, na které jde většina volných peněz. „Když tu během léta projde denně 120 lidí, tak je na denním pořádku kupovat nová záchodová prkénka nebo židle, často taky řešíme utržené kliky ze dveří,“ vypočítává Jiří Rosík a dodává: „Kdybychom ale náhodou vyhráli, nejdřív bych chtěl odměnit personál. Po letní sezoně, která je opravdu hektická, si zaslouží odpočinek, tak bychom nejspíš vyrazili někam společně na výlet.“

Restaurace U Ševčíků funguje v Rozdrojovicích nedaleko Brna už od doku 1914. Daniel Pokorný ji tu provozuje třicátým rokem. Je jednou z posledních hospod, která v okolí stále funguje, i k nim ale kvůli rostoucím cenám piva chodí hostů rok od roku méně. Historická budova potřebuje celkovou rekonstrukci. „Rádi bychom vymalovali, vybudovali nové toalety a zázemí pro personál. Také bychom pořídili nové vybavení, hlavně stoly a židle, aby se u nás hostům líbilo a hospoda mohla fungovat i nadále,“ říká Daniel Pokorný.

Pub U Sousedů v pražské Hostivaři může překvapit vesnickou komunitní atmosférou. Hospodu vede již šestým rokem Martin Pochman, na Hostivařském sídlišti ji otevřel s pomocí své maminky, když mu bylo dvacet pět. I přesto, že místní Pub U Sousedů navštěvují rádi a často, jsou podle majitele tržby nižší než v minulých letech. Může za to především zdražování piva a nájemného. „Lidé sice chodí, ale místo dvou nebo tří piv si dají jedno. I tak to tu ale chci pořád držet, rád bych lidem nabídnul i teplá jídla, na to ale zatím nemáme uzpůsobenou kuchyň. To bych si do budoucna rád splnil,“ uzavírá Martin Pochmann.

Jihočeská restaurace U Bohouše je plná loveckých trofejí, starých nástěnných hodin a její interiér působí, jako by se tu zastavil čas. Majitel restaurace, Bohumil Palounek, pracuje v pohostinství už více než půl století. „Zdraví už mi tolik neslouží, marodím, ale i tak každý den ve čtyři odpoledne otevřu, aby si lidé měli kam zajít," přibližuje Bohumil Palounek, který je hostinským, kuchařem i výčepákem. Pro Bohumila Palounka jsou hosté na prvním místě. Záleží mu na tom, aby s obsluhou byli vždy spokojení. Dříve jim návštěvu občas zpříjemnil hrou na harmoniku a zpěvem. „Výhru bych využil hlavně na věci, které pocítí hosté," říká majitel.

Na náměstí sklářského města Kamenický Šenov stojí jen jediná restaurace. Jmenuje se U Báby a místní ji hodnotí jako jedinou pořádnou hospodu v širokém okolí, kde dostanou dobře ošetřené pivo. Majitel restaurace Jiří Šimůnek stojí za výčepem už více než 30 let. Z hospody se navíc během let stal rodinný podnik. Seznámil se tu s manželkou, kterou před lety zaměstnal jako servírku. S manželkou se teď o všechno starají sami a rádi by hostům dopřáli i teplé občerstvení, na vlastní kuchyň jim ale zatím nezbývají peníze. To by Jiří Šimůnek do budoucna rád změnil. „Výhru bychom využili na zařízení kuchyně, abychom hostům mohli uvařit i oběd nebo večeři,“ říká.

Zanzibar Ládví, hospodu na sídlišti, provozuje Václav Rendl s elánem a nadšením. V pohostinství sice pracuje už více než dvacet let, ale do práce se každý den těší a hosté si toho cení. Některé dny tráví Václav Rendl za barem, jindy je v kuchyni nebo obsluhuje hosty. S provozem hospody mu občas pomáhá otec i mladší syn. „Nedávno jsem měl týden dovolenou a tři dny zůstala restaurace zavřená. Když jsem se vrátil, hned si místní stěžovali, že jsem měl zavřeno," vypráví Václav Rendl. Výhru by využil především na rekonstrukci. Šlo by například o opravu starých podlah, toalet a také modernizaci kuchyně.

Za celou iniciativou stojí krušovický Bohém, který dbá na kvalitu, českost a který si stojí za svým. „Prémiový ležák Bohém z Krušovic je představitel české kultury, jejíž nedílnou součástí je hospoda a pospolitost v ní. Proto nám jako značce dává smysl stavět do popředí hodnoty, které nám odjakživa byly vlastní, a na které se někdy zapomíná – setkávání, přátelství a sdílení okamžiků nad půllitrem dobře načepovaného piva,“ vysvětluje Pavel Vácha, Senior Brand Manager značky Krušovice.

Kdy jste se narodil/a?